Υποτροφίες "ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΕΝΤΖΕΛΟΠΟΥΛΟΣ"

Το Πανεπιστήμιο Πατρών προκηρύσσει υποτροφίες που φέρουν το όνομα: «Υποτροφίες Ανδρέας Μεντζελόπουλος για προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο Πατρών» και οι οποίες χρηματοδοτούνται από την οικογένεια Ανδρέα Μεντζελόπουλου.

Αναλυτικά οι προσφερόμενες υποτροφίες έχουν ως εξής:

1. Για Προπτυχιακές Σπουδές: Έως Τριάντα (30) υποτροφίες των 5.000 €/έτος στους πρωτοετείς φοιτητές (νέο-εισαχθέντες το 2022).
  2. Για Μεταπτυχιακές Σπουδές (master-αποκλειστικά για αποφοίτους του Πανεπιστημίου Πατρών, οι οποίες θα πραγματοποιούνται αποκλειστικά στο Πανεπιστήμιο Πατρών):  Έως Δύο (2) υποτροφίες των 5.000 €/έτος και για δύο το πολύ έτη.
  3. Για Διδακτορικές Σπουδές 19 υποτροφίες «ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΕΝΤΖΕΛΟΠΟΥΛΟΣ» & «Κ. ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗ» των 10.000 €/έτος και για τρία το πολύ έτη.

Περισσότερες πληροφορίες, καθώς και την προκήρυξη για το ακαδημαΙκό έτος 2022-23, μπορείτε να βρείτε στην σχετική ιστοσελίδα του Παν/μίου Πατρών