Νέα & Ανακοινώσεις

Σύμφωνα με την έκθεση της Επιτροπής Πιστοποίησης που επικυρώθηκε από την Αρχή Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας στην Ανώτατη Εκπαίδευση (ΑΔΙΠ), το Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών (ΠΠΣ) του Τμήματος Επιστήμης των Υλικών πιστοποιήθηκε με την ανώτατη διάκριση "Fully compliant" εφόσον θεωρήθηκε ότι συμμορφώνεται πλήρως με τις Αρχές Διασφάλισης Ποιότητας του Ευρωπαϊκού Χώρου Ανώτατης Εκπαίδευσης (πρότυπο ESG2015, για περισσότερες πληροφορίες στο https://enqa.eu/index.php/home/esg/). Ως απόρροια της διάκρισης αυτής η πιστοποίηση ισχύει για το ανώτατο δυνατό χρονικό διάστημα των τεσσάρων ετών που λήγει τον Ιούνιο του 2023.

Συγχαρητήρια επιστολή του προέδρου της ΑΔΙΠ

Διαβάστε περισσότερα: Πιστοποίηση Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών

Σε συνέχεια της υπ’ αριθμ. 49730/27.07.2020 Πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την ανάθεση 131 συμβάσεων έργου – ιδιωτικών συμφωνητικών στο πλαίσιο του ερευνητικού έργου «Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού 2020-2021 στο Πανεπιστήμιο Πατρών», με Επιστημονικό Υπεύθυνο τον κ. Δ. Μαντζαβίνο, ανακοινώνονται τα αποτελέσματα, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην ανωτέρω Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος.

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

To Μνημόνιο Συνεργασίας (MoU - Memorandum of Understanding) μεταξύ του Τμήματος Επιστήμης των Υλικών του Πανεπιστημίου Πατρών και του Ινστιτούτου Θεωρητικής και Φυσικής Χημείας του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών περιγράφει την συναποδοχή και ανάληψη των απαραίτητων πρωτοβουλιών σε ερευνητικό, εκπαιδευτικό και επιστημονικό επίπεδο για την επίτευξη των παρακάτω δράσεων-στόχων που ενδυναμώνουν εν γένει την ερευνητική συνεργασία των δύο φορέων:

- Συνεργασία σ' όλους τους τομείς όπου υπάρχει εκπαιδευτικό, επιστημονικό και ερευνητικό ενδιαφέρον με γνώμονα την αριστεία.
- Συνεργασία των δύο ιδρυμάτων με σκοπό την συμμετοχή σε ερευνητικά, αναπτυξιακά ή και άλλα χρηματοδοτούμενα προγράμματα που εξυπηρετούν γενικότερους στόχους της παρούσας συμφωνίας στηριζόμενους στην κινητικότητα των φοιτητών και του προσωπικού.
- Συνεργασία στην εκπαίδευση φοιτητών με διδασκαλία, εκπόνηση διπλωματικών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών διατριβών

-Ενίσχυση της κινητικότητας των φοιτητών και του προσωπικού.