Προκήρυξη 3 θέσεων Πρακτικής Άσκησης

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

Γνωστοποιείται στις/στους φοιτήτριες/φοιτητές η έναρξη του προγράμματος  «Πρακτική Άσκηση Φοιτητών Πανεπιστημίου Πατρών Τμήματος Επιστήμης των Υλικών» για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 σύμφωνα με την τροποποίηση της πρόσκλησης ΕΔΒΜ12 με αριθμ. Πρωτ.: 11108/ 01.09.2016 με τίτλο: «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης». Στο πλαίσιο αυτού 3 τεταρτοετείς φοιτήτριες/ές και επί πτυχίω θα έχουν τη δυνατότητα

να εργαστούν με πλήρες ωράριο και υποχρεώσεις σε επιχειρήσεις ή θεσμοθετημένους ερευνητικούς φορείς (ερευνητικά ινστιτούτα, θεσμοθετημένα ερευνητικά εργαστήρια κτλ) σε θέσεις σχετικές με την Επιστήμη των Υλικών σε πανελλήνια κλίμακα.

Η υποχρεωτική διάρκεια της Πρακτικής Άσκησης ορίζεται σε τρεις (3) συνεχόμενους μήνες μέσα στο παρακάτω διάστημα:

Ημερομηνία Έναρξης Πρακτικής Άσκησης:   01/04/2017

Ημερομηνία Λήξης Πρακτικής Άσκησης:       30/09/2017

Προβλέπεται συμβολική αμοιβή (250 € το μήνα) και ασφάλεια (1% κατά κινδύνου).

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

01/03/ 2017

Δημοσιοποίηση προκήρυξης

10/03/2017

Λήξη προθεσμίας υποβολής αίτησης συμμετοχής

14/03/2017

Δημοσιοποίηση των επιλεχθέντων υποψηφίων φοιτητριών/ών

01/04/2017

Έναρξη Πρακτικής Άσκησης

30/09/2017

Ημερομηνία Λήξης Πρακτικής Άσκησης

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ

Καλούνται οι φοιτητές που ενδιαφέρονται να πραγματοποιήσουν Πρακτική Άσκηση στα πλαίσια του προγράμματος να καταθέσουν στην Γραμματεία του Τμήματος:

1. Αίτηση Συμμετοχής Φοιτητή στην Πρακτική Άσκηση (αρχείο

της αίτησης

)
  2. Πιστοποιητικό Αναλυτικής Βαθμολογίας

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Η επιλογή των ασκουμένων θα βασιστεί στον αριθμό επιτυχώς εξετασθέντων μαθημάτων κατά τα εξάμηνα Α’ – ΣΤ’ μέχρι και την εξεταστική Σεπτεμβρίου 2016 και τον μέσο όρο της βαθμολογίας.

Η Επιτροπή Πρακτικής Άσκησης, Τμήμα Επιστήμης των Υλικών

Δημήτριος Αλεξανδρόπουλος, Λέκτορας (Επιστημονικός  Υπεύθυνος)
Παναγιώτης Πουλόπουλος, Αναπλ. Καθηγητής (Αναπλ. Επιστημονικός Υπεύθυνος)
Ιωσήφ Γαλανάκης,  Αναπλ. Καθηγητής