Κατατακτήριες εξετάσεις αποφοίτων Ι.Ε.Κ. και μεταλυκειακού έτους τάξης μαθητείας

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΤΩΝ Ι.Ε.Κ.

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟΥ ΕΤΟΥΣ ΤΑΞΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Ανακοινώνεται ότι, με απόφαση της υπ’ αριθμ. 278/04.06.2024 Συνέλευσης του Τμήματος Επιστήμης των Υλικών, για τη διεξαγωγή Κατατακτηρίων Εξετάσεων σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 46935/Ζ1/21.4.2022 Υ.Α. (Φ.Ε.Κ. 2031/21.04.2022 τ. Β΄), η υποβολή των αιτήσεων για συμμετοχή στις κατατακτήριες εξετάσεις του Τμήματος Επιστήμης των Υλικών για το ακαδημαϊκό έτος 2024-20245σε απόφοιτους ΙΕΚ ή Μεταλυκειακών Τάξεων, θα γίνεται στη Γραμματεία του Τμήματος κατά το διάστημα από 1 έως 15 Νοεμβρίου 2024.

Α. Για τη διεξαγωγή Κατατακτηρίων Εξετάσεων σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 46935/Ζ1/21.4.2022 Υ.Α. (Φ.Ε.Κ. 2031/21.04.2022 τ. Β΄), είναι δυνατή η κατάταξη:

1. Των κατόχων Διπλώματος Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ειδικότητες Ι.Ε.Κ. ν.2009/1992):
    1. Τεχνικού Επιμεταλλώσεων (Τομέας Χημικής Βιομηχανίας)
    2. Τεχνικού Μεταλλικών Επιφανειών (Τομέας Χημικής Βιομηχανίας)
    3. Τεχνικού Ελέγχου Υλικών (Τομέας Χημικής Βιομηχανίας)
    4. Τεχνικού Κεραμικών Υλικών (Τομέας Χημικής Βιομηχανίας)
    5. Τεχνικού Φαρμάκων Καλλυντικών και Παρεμφερών Προϊόντων (Τομέας Χημικής Βιομηχανίας)

2.    Των κατόχων Διπλώματος Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ειδικότητες Ι.Ε.Κ. ν.4186/2013):

1. Τεχνικού Χημικών Εργαστηρίων & Ποιοτικού Ελέγχου Υλικών
  2. Τεχνικού Φαρμάκων, Καλλυντικών και Παρεμφερών Προϊόντων

Β.   Ο ανώτατος αριθμός αποφοίτων Ι.Ε.Κ. και Μεταλυκειακού έτους – Τάξης Μαθητείας που μπορούν να καταταχθούν στο Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος, ορίζεται σε ποσοστό 5% επί του ετήσιου αριθμού των εισακτέων κάθε έτους.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

α)        Αίτηση του ενδιαφερομένου.

β)        Αντίγραφο Διπλώματος Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου πέντε (5) Εθνικού Πλαισίου Προσόντων ή ισότιμου τίτλου.

Εξάμηνο Κατάταξης: Α΄

Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν κατά το πρώτο εικοσαήμερο του Δεκεμβρίου 2024 βάσει προγράμματος που θα ανακοινωθεί έγκαιρα μετά την ολοκλήρωση της κατάθεσης των αιτήσεων.

Εκ της Γραμματείας