Νέα & Ανακοινώσεις

To Μνημόνιο Συνεργασίας (MoU - Memorandum of Understanding) μεταξύ του Τμήματος Επιστήμης των Υλικών του Πανεπιστημίου Πατρών και του Ινστιτούτου Θεωρητικής και Φυσικής Χημείας του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών περιγράφει την συναποδοχή και ανάληψη των απαραίτητων πρωτοβουλιών σε ερευνητικό, εκπαιδευτικό και επιστημονικό επίπεδο για την επίτευξη των παρακάτω δράσεων-στόχων που ενδυναμώνουν εν γένει την ερευνητική συνεργασία των δύο φορέων:

- Συνεργασία σ' όλους τους τομείς όπου υπάρχει εκπαιδευτικό, επιστημονικό και ερευνητικό ενδιαφέρον με γνώμονα την αριστεία.
- Συνεργασία των δύο ιδρυμάτων με σκοπό την συμμετοχή σε ερευνητικά, αναπτυξιακά ή και άλλα χρηματοδοτούμενα προγράμματα που εξυπηρετούν γενικότερους στόχους της παρούσας συμφωνίας στηριζόμενους στην κινητικότητα των φοιτητών και του προσωπικού.
- Συνεργασία στην εκπαίδευση φοιτητών με διδασκαλία, εκπόνηση διπλωματικών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών διατριβών

-Ενίσχυση της κινητικότητας των φοιτητών και του προσωπικού.

Φωτό: Από την εργασία στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών 14.11.2017, πρώτη από δεξιά η κα. Αλεξανδρα Κωτσάκη)

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε για το Α’ εξάμηνο 2017-2018 το προχωρημένο μάθημα 4ου έτους «ΘΕΜΑΤΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ Ι» με εξαιρετικά σεμινάρια και τεχνικές εκθέσεις που έδωσαν επτά ομάδες φοιτητών. Το μάθημα που επαινέθηκε ιδιαίτερα από την Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης της ΑΔΙΠ το 2013, είναι ένα «εργαστήριο» στο οποίο οι φοιτητές του τετάρτου έτους αναλύουν σύγχρονες τεχνολογίες υλικών σε θέματα μεγάλου οικονομικού και πολιτισμικού ενδιαφέροντος, με την καθοδήγηση διακεκριμένων ομιλητών από παραγωγικούς τομείς. Το πρώτο εξάμηνο παρουσιάστηκαν τα θέματα με αντίστοιχους ομιλητές: ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ (κα. Αλεξάνδρα Κωτσάκη, Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών), ΦΩΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΪΖΕΡ ΣΤΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ (Δρ. Ηλίας Χοντζόπουλος, Prime Laser Technologies), ΣΥΝΘΕΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ (Δρ. Αθανάσιος Μπαλτόπουλος, Adamant Composites), ΜΕΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΕΡΕΩΝ ΥΛΙΚΩΝ/ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ (Δρ. Γεώργιος Σιγανάκης HEXAGON LEICA AB, Laussane, Switzerland), ΟΠΤΟΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΥΛΙΚΩΝ (Δρ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΟΥΣΤΟΥΡΙΔΗΣ, Theta Metrisis SA), ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ & ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΣΤΗΝ ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ (Δρ. Σοφία Ελευθερίου, ΒΙΑΝΕΞ ΑΕ), ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΤΕΧΝΗΤΗΣ ΟΡΑΣΗΣ & ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΕ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ-ΔΙΑΣΩΣΗ-ΑΜΥΝΑ (Δρ. Λουκάς Αθανασέκος, THEON SENSORS SA). Το δεύτερο εξάμηνιαίο μάθημα (ΘΒΤΕΥ ΙΙ) θα επεκτείνει την θεματολογία σε σύγχρονες εφαρμογές της τοπικής βιομηχανίας.
Θερμές Ευχαριστίες σε όλους τους ομιλητές για την εξαιρετική συνεισφορά τους στο εκπαιδευτικό έργο του Τμήματος μας.

phos zoe bridgeΜε μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση "Φως και Ζωή", στο πλαίσιο της Διακήρυξης της UNESCO ‘Διεθνές Έτος Φωτός 2015’, την Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2015, ώρα 18:00, στο Συνεδριακό Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, με την συμμετοχή διακεκριμένων προσωπικοτήτων από τον χώρο της επιστήμης και των τεχνών, και πολυπληθές κοινό.
Η εκδήλωση εστίασε στις «τρεις διαστάσεις του φωτός» και την σημασία τους στη ζωή του ανθρώπου, με κεντρικούς εισηγητές τους καταξιωμένους καθηγητές Ιωάννη Μανέτα, Τμ. Βιολογίας, Παν. Πατρών: «Φωτοσύνθεση: η ιστορία ενός παγκόσμιου εξελικτικού αγαθού», Ιάκωβο Ποταμιάνο, Τμ. Θεάτρου, Σχολή Καλών Τεχνών, Αριστοτέλειο Παν. Θεσσαλονίκης: «Φως και Τέχνη», και Μιχαήλ Ζέρβα, Optoelectronics Research Centre, University of Southampton, UK: «Φωτονική: η επανάσταση συνεχίζεται».
Σε μια δράση συμβολισμού του «φωτός της γνώσης» και των επιτευγμάτων του ανθρώπου, πράσινες δέσμες λέιζερ από το Πανεπιστήμιο Πατρών χάραξαν τον ουρανό του Ρίου, εστίασαν στους πυλώνες και φωταγώγησαν την Γέφυρα «ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ».
Την εκδήλωση διοργάνωσαν οι ερευνητικές ομάδες του Δικτύου Νανο-Φωτονικής: "Φωτονικών Υλικών, Δομών & Εφαρμογών" - Τμήμα Επιστήμης των Υλικών (υπεύθυνος Καθ. Ν. Βάϊνος) και "Lasers, Μη-Γραμμικής και Κβαντικής Οπτικής" - Τμήμα Φυσικής (υπεύθυνος Καθ. Ν. Κουρής), υπό την αιγίδα της Επιτροπής Ερευνών του Πανεπιστημίου Πατρών, με την υποστήριξη της ΓΕΦΥΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΕ, και την ευγενική χορηγία των ΤΙΤΑΝ ΑΕ, INTERLAB, OPTRONICS Technologies, VECTOR Technologies.

Σε συνέχεια της υπ' αριθμ. 36301/23.07.2018 Πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την ανάθεση σύμβασης έργου – ιδιωτικού συμφωνητικού στο πλαίσιο του ερευνητικού έργου «Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού 2018 – 2019 στο Πανεπιστήμιο Πατρών», με Επιστημονική Υπεύθυνη την κα Β. Κυριαζοπούλου, ανακοινώνεται το Πρακτικό Αξιολόγησης, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην ανωτέρω Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος.

Ενστάσεις επί του αποτελέσματος μπορούν να υποβληθούν στον ΕΛΚΕ Πανεπιστημίου Πατρών εντός 5 εργάσιμων ημερών από την επόμενη της ημέρας ανάρτησης των αποτελεσμάτων αξιολόγησης έως 26 Σεπτεμβρίου 2018.