Νέα & Ανακοινώσεις

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2019-2020

Σας ενημερώνουμε ότι, με απόφαση της υπ’ αρίθμ. 186/14.11.2019 Συνέλευσης του Τμήματος Επιστήμης των Υλικών, οι Κατατακτήριες Εξετάσεις θα διεξαχθούν σύμφωνα με την υπ’ αριθ. Φ1/192329/Β3/13.12.2013 Υ.Α. (Φ.Ε.Κ. 3185/16.12.2013 τ. Β΄), ως εξής:

• Μαθηματικά: Τετάρτη 11.12.2019, ώρες 09:00 – 11:00
  • Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υλικών: Πέμπτη 12.12.2019, ώρες 09:00 – 11:00
  • Φυσικοχημεία: Παρασκευή 13.12.2019, ώρες 09:00 – 11:00

Οδηγίες

• Κατά την πρώτη ημέρα των εξετάσεων οι υποψήφιοι υποχρεούνται να βρίσκονται στο χώρο των εξετάσεων μία (1) ώρα νωρίτερα. Τις υπόλοιπες ημέρες, υποχρεούνται να προσέρχονται μισή ώρα (30 λεπτά) νωρίτερα.
  • Για την εξακρίβωση της ταυτότητας κάθε υποψηφίου προσκομίζεται από αυτόν δελτίο αστυνομικής ταυτότητας ή άλλο επίσημο δημόσιο έγγραφο πιστοποίησης της ταυτότητάς του.
  • Χρωματιστά μελάνια, εκτός του μπλε και του μαύρου, και οποιοδήποτε άλλο στοιχείο αναγνώρισης στο γραπτό δοκίμιο αποκλείουν το γραπτό από τη βαθμολόγηση.
  • Δεν επιτρέπεται να εισέλθει ο υποψήφιος στην αίθουσα των εξετάσεων έχοντας μαζί του βιβλία, τετράδια, σημειώματα ή άλλα αντικείμενα εκτός από αυτά που επιτρέπονται σύμφωνα με τις οδηγίες της Επιτροπής Κατατάξεων. Σε αυτόν που αρνείται να παραδώσει τα απαγορευμένα αντικείμενα, ο επιτηρητής που ελέγχει την προσέλευση των υποψηφίων απαγορεύει την είσοδο. Ο εξεταζόμενος που έχει μαζί του σημειώσεις σχετικές με το εξεταζόμενο μάθημα ή αντικείμενο άλλο από αυτά που επιτρέπονται ή αντιγράφει ή αποπειράται να αντιγράψει ή χρησιμοποιεί κάθε είδους μέσο υποκλοπής ή συνεργεί στην τέλεση τέτοιων πράξεων αποκλείεται εντελώς από τις εξετάσεις του συγκεκριμένου μαθήματος. Σε περίπτωση που ο υποψήφιος αναγράφει στο δοκίμιο απρεπείς εκφράσεις, το δοκίμιό του αποκλείεται από τη διαδικασία βαθμολόγησης. Σε κάθε περίπτωση δεν επιτρέπεται οι υποψήφιοι να φέρουν μαζί τους κινητά τηλέφωνα ή ηλεκτρονικές συσκευές οποιασδήποτε μορφής. Ο υποψήφιος που δολιεύει με οποιοδήποτε τρόπο ή εμποδίζει με ανυπακοή ή αταξία την ομαλή διεξαγωγή των εξετάσεων αποκλείεται από την περαιτέρω εξέταση στο συγκεκριμένο μάθημα..

To Μνημόνιο Συνεργασίας (MoU - Memorandum of Understanding) μεταξύ του Τμήματος Επιστήμης των Υλικών του Πανεπιστημίου Πατρών και του Ινστιτούτου Θεωρητικής και Φυσικής Χημείας του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών περιγράφει την συναποδοχή και ανάληψη των απαραίτητων πρωτοβουλιών σε ερευνητικό, εκπαιδευτικό και επιστημονικό επίπεδο για την επίτευξη των παρακάτω δράσεων-στόχων που ενδυναμώνουν εν γένει την ερευνητική συνεργασία των δύο φορέων:

- Συνεργασία σ' όλους τους τομείς όπου υπάρχει εκπαιδευτικό, επιστημονικό και ερευνητικό ενδιαφέρον με γνώμονα την αριστεία.
- Συνεργασία των δύο ιδρυμάτων με σκοπό την συμμετοχή σε ερευνητικά, αναπτυξιακά ή και άλλα χρηματοδοτούμενα προγράμματα που εξυπηρετούν γενικότερους στόχους της παρούσας συμφωνίας στηριζόμενους στην κινητικότητα των φοιτητών και του προσωπικού.
- Συνεργασία στην εκπαίδευση φοιτητών με διδασκαλία, εκπόνηση διπλωματικών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών διατριβών

-Ενίσχυση της κινητικότητας των φοιτητών και του προσωπικού.

Σε συνέχεια της υπ’ αριθμ. 62590/22.07.2019 Πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την ανάθεση 93 συμβάσεων έργου – ιδιωτικών συμφωνητικών στο πλαίσιο του ερευνητικού έργου «Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού 2019 – 2020 στο Πανεπιστήμιο Πατρών», με Επιστημονική Υπεύθυνη την κα. Β. Κυριαζοπούλου, ανακοινώνεται το Πρακτικό Αξιολόγησης, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην ανωτέρω Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος.

Η ορθή επανάληψη αφορά στον πίνακα μοριοδότησης στο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ 1 : ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ & ΔΙΟΙΚΗΣΗ, του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων στη ΣΧΟΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ & ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ.

Ενστάσεις επί του αποτελέσματος μπορούν να υποβληθούν στον ΕΛΚΕ Πανεπιστημίου Πατρών εντός 5 εργάσιμων ημερών από την επόμενη της ημέρας ανάρτησης των αποτελεσμάτων αξιολόγησης έως 26 Σεπτεμβρίου 2019.

Σύμφωνα με την έκθεση της Επιτροπής Πιστοποίησης που επικυρώθηκε από την Αρχή Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας στην Ανώτατη Εκπαίδευση (ΑΔΙΠ), το Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών (ΠΠΣ) του Τμήματος Επιστήμης των Υλικών πιστοποιήθηκε με την ανώτατη διάκριση "Fully compliant" εφόσον θεωρήθηκε ότι συμμορφώνεται πλήρως με τις Αρχές Διασφάλισης Ποιότητας του Ευρωπαϊκού Χώρου Ανώτατης Εκπαίδευσης (πρότυπο ESG2015, για περισσότερες πληροφορίες στο https://enqa.eu/index.php/home/esg/). Ως απόρροια της διάκρισης αυτής η πιστοποίηση ισχύει για το ανώτατο δυνατό χρονικό διάστημα των τεσσάρων ετών που λήγει τον Ιούνιο του 2023.

Συγχαρητήρια επιστολή του προέδρου της ΑΔΙΠ

Διαβάστε περισσότερα: Πιστοποίηση Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών