Νέα & Ανακοινώσεις

• Γνωστικό αντικείμενο: «Μοριακά Υλικά-Κατεύθυνση πειραματική»
  • Κωδικός Θέσης ΑΠΕΛΛΑ (Επίκουρος Καθηγητής): APP5828
  • Ίδρυμα: Πανεπιστήμιο Πατρών
  • Σχολή: Θετικών Επιστημών
  • Τμήμα: Επιστήμης των Υλικών
  • Καταληκτική ημερομηνία υποβολής υποψηφιοτήτων: 1/7/2018

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι τελειόφοιτοι ή μεταπτυχιακοί φοιτητές, οι οποίοι ενδιαφέρονται για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής σε θέματα που αφορούν σύγχρονα μεταλλικά κράμματα, να επικοινωνήσουν με τον Καθηγητή Νικόλαο Βάινο. (ΣΗΜ. Υπάρχει προθεσμία υποβολής αίτησης.)

Σε συνέχεια της υπ’ αριθμ. 1950/22.01.2018 Πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την ανάθεση 36 συμβάσεων έργου - συμφωνητικών ιδιωτικού δικαίου στο πλαίσιο του έργου «Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού 2017-2018 στο Πανεπιστήμιο Πατρών», 80103, που συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) και από Εθνικούς Πόρους, στο πλαίσιο της πράξης «Απόκτηση ακαδημαϊκής διδακτικής εμπειρίας σε νέους επιστήμονες κατόχους διδακτορικού», της ΕΥΔ του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση», με Επιστημονική Υπεύθυνη την κα. Β.Κυριαζοπούλου, ανακοινώνεται το Πρακτικό Αξιολόγησης, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην ανωτέρω Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος.

Ενστάσεις επί του αποτελέσματος μπορούν να υποβληθούν στον ΕΛΚΕ Πανεπιστημίου Πατρών εντός 5 εργάσιμων ημερών από την επόμενη της ημέρας ανάρτησης των αποτελεσμάτων αξιολόγησης έως 20 Φεβρουαρίου 2018.

Φωτό: Από την εργασία στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών 14.11.2017, πρώτη από δεξιά η κα. Αλεξανδρα Κωτσάκη)

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε για το Α’ εξάμηνο 2017-2018 το προχωρημένο μάθημα 4ου έτους «ΘΕΜΑΤΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ Ι» με εξαιρετικά σεμινάρια και τεχνικές εκθέσεις που έδωσαν επτά ομάδες φοιτητών. Το μάθημα που επαινέθηκε ιδιαίτερα από την Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης της ΑΔΙΠ το 2013, είναι ένα «εργαστήριο» στο οποίο οι φοιτητές του τετάρτου έτους αναλύουν σύγχρονες τεχνολογίες υλικών σε θέματα μεγάλου οικονομικού και πολιτισμικού ενδιαφέροντος, με την καθοδήγηση διακεκριμένων ομιλητών από παραγωγικούς τομείς. Το πρώτο εξάμηνο παρουσιάστηκαν τα θέματα με αντίστοιχους ομιλητές: ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ (κα. Αλεξάνδρα Κωτσάκη, Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών), ΦΩΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΪΖΕΡ ΣΤΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ (Δρ. Ηλίας Χοντζόπουλος, Prime Laser Technologies), ΣΥΝΘΕΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ (Δρ. Αθανάσιος Μπαλτόπουλος, Adamant Composites), ΜΕΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΕΡΕΩΝ ΥΛΙΚΩΝ/ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ (Δρ. Γεώργιος Σιγανάκης HEXAGON LEICA AB, Laussane, Switzerland), ΟΠΤΟΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΥΛΙΚΩΝ (Δρ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΟΥΣΤΟΥΡΙΔΗΣ, Theta Metrisis SA), ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ & ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΣΤΗΝ ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ (Δρ. Σοφία Ελευθερίου, ΒΙΑΝΕΞ ΑΕ), ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΤΕΧΝΗΤΗΣ ΟΡΑΣΗΣ & ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΕ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ-ΔΙΑΣΩΣΗ-ΑΜΥΝΑ (Δρ. Λουκάς Αθανασέκος, THEON SENSORS SA). Το δεύτερο εξάμηνιαίο μάθημα (ΘΒΤΕΥ ΙΙ) θα επεκτείνει την θεματολογία σε σύγχρονες εφαρμογές της τοπικής βιομηχανίας.
Θερμές Ευχαριστίες σε όλους τους ομιλητές για την εξαιρετική συνεισφορά τους στο εκπαιδευτικό έργο του Τμήματος μας.

Σε συνέχεια της υπ’ αριθμ. 27813/11.07.2017 Πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την ανάθεση 88 συμβάσεων έργου - συμφωνητικών ιδιωτικού δικαίου στο πλαίσιο του έργου «Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού 2017-2018 στο Πανεπιστήμιο Πατρών», 80103, που συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) και από Εθνικούς Πόρους, στο πλαίσιο της πράξης «Απόκτηση ακαδημαϊκής διδακτικής εμπειρίας σε νέους επιστήμονες κατόχους διδακτορικού», της ΕΥΔ του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση», με Επιστημονική Υπεύθυνη την κα. Β.Κυριαζοπούλου, ανακοινώνεται το Πρακτικό Αξιολόγησης, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην ανωτέρω Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος.