Σε συνέχεια της υπ' αριθμ. 36301/23.07.2018 Πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την ανάθεση σύμβασης έργου – ιδιωτικού συμφωνητικού στο πλαίσιο του ερευνητικού έργου «Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού 2018 – 2019 στο Πανεπιστήμιο Πατρών», με Επιστημονική Υπεύθυνη την κα Β. Κυριαζοπούλου, ανακοινώνεται το Πρακτικό Αξιολόγησης, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην ανωτέρω Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος.

Ενστάσεις επί του αποτελέσματος μπορούν να υποβληθούν στον ΕΛΚΕ Πανεπιστημίου Πατρών εντός 5 εργάσιμων ημερών από την επόμενη της ημέρας ανάρτησης των αποτελεσμάτων αξιολόγησης έως 26 Σεπτεμβρίου 2018.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι τελειόφοιτοι ή μεταπτυχιακοί φοιτητές, οι οποίοι ενδιαφέρονται για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής σε θέματα που αφορούν σύγχρονα μεταλλικά κράμματα, να επικοινωνήσουν με τον Καθηγητή Νικόλαο Βάινο. (ΣΗΜ. Υπάρχει προθεσμία υποβολής αίτησης.)

phos zoe bridgeΜε μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση "Φως και Ζωή", στο πλαίσιο της Διακήρυξης της UNESCO ‘Διεθνές Έτος Φωτός 2015’, την Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2015, ώρα 18:00, στο Συνεδριακό Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, με την συμμετοχή διακεκριμένων προσωπικοτήτων από τον χώρο της επιστήμης και των τεχνών, και πολυπληθές κοινό.
Η εκδήλωση εστίασε στις «τρεις διαστάσεις του φωτός» και την σημασία τους στη ζωή του ανθρώπου, με κεντρικούς εισηγητές τους καταξιωμένους καθηγητές Ιωάννη Μανέτα, Τμ. Βιολογίας, Παν. Πατρών: «Φωτοσύνθεση: η ιστορία ενός παγκόσμιου εξελικτικού αγαθού», Ιάκωβο Ποταμιάνο, Τμ. Θεάτρου, Σχολή Καλών Τεχνών, Αριστοτέλειο Παν. Θεσσαλονίκης: «Φως και Τέχνη», και Μιχαήλ Ζέρβα, Optoelectronics Research Centre, University of Southampton, UK: «Φωτονική: η επανάσταση συνεχίζεται».
Σε μια δράση συμβολισμού του «φωτός της γνώσης» και των επιτευγμάτων του ανθρώπου, πράσινες δέσμες λέιζερ από το Πανεπιστήμιο Πατρών χάραξαν τον ουρανό του Ρίου, εστίασαν στους πυλώνες και φωταγώγησαν την Γέφυρα «ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ».
Την εκδήλωση διοργάνωσαν οι ερευνητικές ομάδες του Δικτύου Νανο-Φωτονικής: "Φωτονικών Υλικών, Δομών & Εφαρμογών" - Τμήμα Επιστήμης των Υλικών (υπεύθυνος Καθ. Ν. Βάϊνος) και "Lasers, Μη-Γραμμικής και Κβαντικής Οπτικής" - Τμήμα Φυσικής (υπεύθυνος Καθ. Ν. Κουρής), υπό την αιγίδα της Επιτροπής Ερευνών του Πανεπιστημίου Πατρών, με την υποστήριξη της ΓΕΦΥΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΕ, και την ευγενική χορηγία των ΤΙΤΑΝ ΑΕ, INTERLAB, OPTRONICS Technologies, VECTOR Technologies.

Φωτό: Από την εργασία στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών 14.11.2017, πρώτη από δεξιά η κα. Αλεξανδρα Κωτσάκη)

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε για το Α’ εξάμηνο 2017-2018 το προχωρημένο μάθημα 4ου έτους «ΘΕΜΑΤΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ Ι» με εξαιρετικά σεμινάρια και τεχνικές εκθέσεις που έδωσαν επτά ομάδες φοιτητών. Το μάθημα που επαινέθηκε ιδιαίτερα από την Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης της ΑΔΙΠ το 2013, είναι ένα «εργαστήριο» στο οποίο οι φοιτητές του τετάρτου έτους αναλύουν σύγχρονες τεχνολογίες υλικών σε θέματα μεγάλου οικονομικού και πολιτισμικού ενδιαφέροντος, με την καθοδήγηση διακεκριμένων ομιλητών από παραγωγικούς τομείς. Το πρώτο εξάμηνο παρουσιάστηκαν τα θέματα με αντίστοιχους ομιλητές: ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ (κα. Αλεξάνδρα Κωτσάκη, Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών), ΦΩΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΪΖΕΡ ΣΤΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ (Δρ. Ηλίας Χοντζόπουλος, Prime Laser Technologies), ΣΥΝΘΕΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ (Δρ. Αθανάσιος Μπαλτόπουλος, Adamant Composites), ΜΕΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΕΡΕΩΝ ΥΛΙΚΩΝ/ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ (Δρ. Γεώργιος Σιγανάκης HEXAGON LEICA AB, Laussane, Switzerland), ΟΠΤΟΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΥΛΙΚΩΝ (Δρ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΟΥΣΤΟΥΡΙΔΗΣ, Theta Metrisis SA), ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ & ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΣΤΗΝ ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ (Δρ. Σοφία Ελευθερίου, ΒΙΑΝΕΞ ΑΕ), ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΤΕΧΝΗΤΗΣ ΟΡΑΣΗΣ & ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΕ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ-ΔΙΑΣΩΣΗ-ΑΜΥΝΑ (Δρ. Λουκάς Αθανασέκος, THEON SENSORS SA). Το δεύτερο εξάμηνιαίο μάθημα (ΘΒΤΕΥ ΙΙ) θα επεκτείνει την θεματολογία σε σύγχρονες εφαρμογές της τοπικής βιομηχανίας.
Θερμές Ευχαριστίες σε όλους τους ομιλητές για την εξαιρετική συνεισφορά τους στο εκπαιδευτικό έργο του Τμήματος μας.

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2018-2019

Σας ενημερώνουμε ότι, με απόφαση της υπ’ αρίθμ. 167/29.11.2018 Συνέλευσης του Τμήματος Επιστήμης των Υλικών, οι Κατατακτήριες Εξετάσεις για το Ακαδημαϊκό Έτος 2018-2019, θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα:

• Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 10:00-12:00, Μαθηματικά
  • Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 13:00-15:00, Φυσικοχημεία
  • Τρίτη 11 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 10:00-12:00, Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υλικών

Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν στο Αναγνωστήριο του Τμήματος Επιστήμης των Υλικών, στο κτίριο της Γραμματείας. Παρακαλούνται οι υποψήφιοι, να προσέρχονται στην αίθουσα διενέργειας των εξετάσεων μία ώρα νωρίτερα από την έναρξη της εξέτασης του 1ου μαθήματος και μισή ώρα νωρίτερα από την έναρξη των εξετάσεων του 2ου και 3ου μαθήματος.

Για την εξακρίβωση της ταυτότητας των υποψηφίων, προσκομίζεται από αυτούς Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας, ή άλλο δημόσιο έγγραφο πιστοποίησης της ταυτότητάς τους.