Θέματα Βιομηχανικών και Τεχνολογικών Εφαρμογών των Υλικών Ι

Φωτό: Από την εργασία στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών 14.11.2017, πρώτη από δεξιά η κα. Αλεξανδρα Κωτσάκη)

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε για το Α’ εξάμηνο 2017-2018 το προχωρημένο μάθημα 4ου έτους «ΘΕΜΑΤΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ Ι» με εξαιρετικά σεμινάρια και τεχνικές εκθέσεις που έδωσαν επτά ομάδες φοιτητών. Το μάθημα που επαινέθηκε ιδιαίτερα από την Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης της ΑΔΙΠ το 2013, είναι ένα «εργαστήριο» στο οποίο οι φοιτητές του τετάρτου έτους αναλύουν σύγχρονες τεχνολογίες υλικών σε θέματα μεγάλου οικονομικού και πολιτισμικού ενδιαφέροντος, με την καθοδήγηση διακεκριμένων ομιλητών από παραγωγικούς τομείς. Το πρώτο εξάμηνο παρουσιάστηκαν τα θέματα με αντίστοιχους ομιλητές: ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ (κα. Αλεξάνδρα Κωτσάκη, Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών), ΦΩΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΪΖΕΡ ΣΤΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ (Δρ. Ηλίας Χοντζόπουλος, Prime Laser Technologies), ΣΥΝΘΕΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ (Δρ. Αθανάσιος Μπαλτόπουλος, Adamant Composites), ΜΕΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΕΡΕΩΝ ΥΛΙΚΩΝ/ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ (Δρ. Γεώργιος Σιγανάκης HEXAGON LEICA AB, Laussane, Switzerland), ΟΠΤΟΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΥΛΙΚΩΝ (Δρ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΟΥΣΤΟΥΡΙΔΗΣ, Theta Metrisis SA), ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ & ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΣΤΗΝ ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ (Δρ. Σοφία Ελευθερίου, ΒΙΑΝΕΞ ΑΕ), ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΤΕΧΝΗΤΗΣ ΟΡΑΣΗΣ & ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΕ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ-ΔΙΑΣΩΣΗ-ΑΜΥΝΑ (Δρ. Λουκάς Αθανασέκος, THEON SENSORS SA). Το δεύτερο εξάμηνιαίο μάθημα (ΘΒΤΕΥ ΙΙ) θα επεκτείνει την θεματολογία σε σύγχρονες εφαρμογές της τοπικής βιομηχανίας.
Θερμές Ευχαριστίες σε όλους τους ομιλητές για την εξαιρετική συνεισφορά τους στο εκπαιδευτικό έργο του Τμήματος μας.